Kto sme
SEM je kresťanská mládežnícka organizácia, ktorej základnou misiou je plnohodnotný rozvoj a výchova mladej generácie na ceste poznávania Boha. Naším poslaním je previesť mladých ľudí v dôležitom období dospievania výchovou k zdravým, duchovným a morálnym hodnotám, k rozvoju ich potenciálu, k zodpovednosti a aktívnemu využívaniu voľného času. “Našou víziou je vidieť pozitívne zmeny v životoch mladých ľudí na Slovensku, ktorí ďalej úspešne menia svoje okolie a komunitu a prinášajú do spoločnosti zdravé hodnoty.”
Cieľová skupina, na ktorú sa zameriavajú naše aktivity a činnosť, sú prevažne mladí ľudia vo veku od 12 do 26 rokov. Jedná sa väčšinou o členov Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku, avšak aktivity organizácie sú zamerané aj na mladých ľudí mimocirkevného prostredia ECAV.
Našu činnosť uskutočňujeme prostredníctvom rôznych podujatí, pravidelných či jednorazových voľnočasových či športových aktivít, klubov, táborov, workshopov, neformálneho vzdelávania či iných projektov. V súčasnosti pôsobíme v 110 miestnych združeniach v 38 okresoch na Slovensku.
Zaži Krista
Túžime, aby ste mali priestor a príležitosť autenticky spoznať a zažiť Krista na našich akciách a podujatiach. Našim cieľom nie je len vyplniť váš čas a spojiť vás s novými priateľmi, ale bytostne túžime po tom, aby každý z vás mohol zažiť moc a prítomnosť Ježiša Krista vo svojom živote. Želáme si, aby ste zažili naozajstné priateľstvo, odpustenie, prijatie, vzťahy, radosť a slobodu od otroctva hriechu. My veríme, že tým, ktorý vie naplniť všetky tieto atribúty, je práve Pán Ježiš Kristus.
Kríž sa stal u nás veľkým symbolom Kristovej strastiplnej cesty smrti, čo označovalo aj našu predchádzajúcu identitu SEMu. Vnímame však, že nastal čas, kedy potrebujeme ísť ďalej, preto budeme vo svojom vizuále prezentovať Pána Ježiša nielen ako ukrižovaného, ale aj ako víťaza. A tým najväčším svedectvom o Jeho víťazstve je práve otvorený hrob a odvalený kameň, pretože až otvorený hrob má posledné slovo v otázke, či Kristus premohol svet, smrť a hriech. A práve tento moment sa stal aj hlavným motívom nášho nového loga a vizuálu.
My sme zažili Krista, zažili sme, čo znamená prijať do nášho vnútra pravdu o Kristovom vzkriesení. Obnáša to mnoho pochybností a otázok na fyzickej, ale aj duchovnej úrovni. My sme sa však dnes rozhodli vykročiť za Ježišom, pretože On je ten istý včera, dnes i naveky.
NAŠA VÍZIA
Dávno pred tým, ako si vôbec prišiel na tento svet, mal Boh s tvojim životom dva zámery:
- zachrániť ťa pred večným oddelením od Neho
- učiniť ťa podobným Jeho Synovi, Ježišovi Kristovi.
Našou víziou je vidieť pozitívne zmeny v životoch mladých ľudí na Slovensku, ktorí ďalej úspešne menia svoje okolie a komunitu a prinášajú do spoločnosti zdravé hodnoty.
Naším cieľom je byť Božím nástrojom v uskutočňovaní týchto zámerov medzi mladými ľuďmi na Slovensku.
Tím
Jozef Šimek
Predseda
Tomáš Sklárš
Podpredseda
Janka Lukáčová
Tajomníčka
Erika Paľová
Ekonómka
Ján Vecan
OC SEM Košice
Miroslav Mudrák
OC SEM Púchov
Vladimír Maťaš
OC SEM Tatry
Matej Otčenáš
OC SEM Tatry
Filip Kriško
OC SEM Orava-Liptov
Michal Kovár
OC SEM Myjava
Tomáš Sklárš
OC SEM Bratislava
Peter Soukup
Misijný pracovník Bytča
Ján Malovec
Technická podpora
Martin Sochor
Technická podpora
Peťka Sabo
Mediálny tím
Anet Chreňová
Mediálny tím
Matúš Korenko
OC SEM Púchov
Oblastné centrá
Orgány
Spoločenstvo evanjelickej mládeže /SEM/ je občianske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou. SEM vzniklo na konferencii evanjelickej mládeže v Tatranských Zruboch dňa 28. marca 1992 a registráciou na Ministerstve vnútra SR dňa 2. júla 1992. V rámci svojich aktivít a programov SEM spolupracuje s Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania na Slovensku /ECAV/. Činnosť združenia sa riadi schválenými stanovami a ustanoveniami príslušných zákonov, ak sa dotýkajú činnosti organizácie. Orgánmi združenia sú:
Predsedníctvo je výkonným orgánom SEM a tvorí ho predseda SEM, podpredseda SEM a aktuálne sedem ďalších členov, ktorých na štyri roky volí valné zhromaždenie SEM. Predsedníctvo SEM sa schádza minimálne raz za tri mesiace. Jeho úlohou je riadiť činnosť SEM počas celého roka a rozhodovať o všetkých veciach medzi zasadnutiami valného zhromaždenia SEM, ktoré nepatria výlučne do kompetencie valného zhromaždenia. Aktuálnymi členmi predsedníctva sú:
Jozef Šimek (predseda), Tomáš Sklárš (podpredseda, oblasť Bratislava), Peťka Bajusová (mediálny tím), Ján Malovec (technické zabezpečovanie), Miroslav Mudrák (zahraničné vzťahy), Michal Kovár (oblasť Myjava), Tomáš Ilavský (oblasť misijno-prevenčných programov), Nikoleta Galová (OC Púchov), Matej Otčenáš (oblasť Tatry), Peter Soukup (misia Bytča).
Radu starších tvorí päť zástupcov, ktorých volí valné zhromaždenie na obdobie štyroch rokov. Rada starších je dozorný a poradný orgán SEM, ktorého úlohou je riešiť duchovné otázky a problémy mladých ľudí v súlade so základnými kresťanskými princípmi a ústavou ECAV, ktorých základom je Biblia ako Božie slovo. Aktuálnymi členmi rady starších sú: Milan Bruncko st. (Martin), Michal Findra (Poprad), Stanislav Gurka (Slovenská Ves), Ján Vecan (Košice).
Kontrolný výbor pozostáva minimálne z troch členov volených valným zhromaždením na štyri roky a jeho úlohou je kontrolovať hospodárenie všetkých organizačných a výkonných zložiek SEM podľa platných predpisov. Kontrolný výbor podáva revíznu správu k hospodáreniu SEM za uplynulý rok. Spomedzi seba si vola predsedu kontrolného výboru. Stretáva sa najmenej raz za rok. Aktuálnymi členmi kontrolného výboru sú:
Marta Bruncková /predseda KV-SEM/ (Martin), Tomáš Svitek (Turčianske Teplice), Monika Lipovská (Prenčov).
Zahraničná spolupráca
V SEMe sa snažíme podporovať rôzne medzinárodné misijné projekty. Spolupracujeme preto s viacerými zahraničnými organizáciami, prostredníctvom ktorých môžeme aj my zažívať nové skúsenosti. Vďaka tejto spolupráci je nám tiež poskytnutá pomoc a podpora rôznymi formami. Jedným z dôležitých aspektov zahraničnej spoluprace v SEMe je tiež dobrovoľníctvo. Okrem toho sa podieľame na ďalších medzinárodných aktivitách, ako napríklad:
Trojpartnerstvo cirkví
SEM aktívne participuje v rámci spolupráce ECAV a nemeckých partnerských cirkví Evangelische Kirche in Mitteldeutschland (EKM) a Evangelische Landeskirche in Württemberg.
Spolupráca
s EJW
Evangelisches Jugendwerk in Württemberg (EJW) je mládežnícka sekcia Evangelische Landeskirche in Württemberg, s ktorou spolupracujeme veľmi aktívne už niekoľko rokov.
Zahraničné cesty
Helping Hand
V rámci projektu Helping Hand organizujeme jednak misijné cesty do zahraničia a tiež výjazdy s atrakciami na festivaly a podujatia. Viac o našich aktivitách sa dozviete tu.
Biblicko-anglický tábor
V spolupráci s EVS pripravujeme raz ročne English Bible Camp s misionármi z organizácie Spiritual Orphan Network, USA. Pozrite si viac o tejto práci vo videu.
História SEMu
Na základe celospoločenských zmien, ktoré sa odohrali v tomto období, sa začala v priebehu rokov 1990 – 1992 rozbiehať systematickejšia práca s mládežou. Do ECAV, ktorá je našim domácim prostredím, začali prichádzať stovky, ba až tisíce mladých, z čoho vyplynula potreba sieťovania, lepšej koordinácie aktivít a tvorby špecifických projektov. Ako najvhodnejšia forma pre SEM bolo zvolené občianske združenie, nakoľko vyhovovalo aktuálnym potrebám a nutnej flexibilite v práci s mládežou.
V prvých piatich rokoch fungovania SEM sme mali na jednej strane len minimálne zázemie – nedostatok financií, žiadne materiálno-technické vybavenie, jedno centrum (v Košiciach), iba jedného plnoúväzkového pracovníka a cca 200 dobrovoľníkov z celého Slovenka. Na druhej strane sme disponovali obrovským nadšením a elánom. V tomto období sa vypracovalo niekoľko typov programov, z ktorých prevládali predovšetkým vzdelávacie, umelecké a športové.
V tomto období sa podarilo získať niekoľko grantov, vďaka ktorým sa zrealizovalo viacerých nových projektov: Akadémia SEM, Danielova generácia, Mentorský kurz M1, nadstavbový kurz M2, Festivaly kresťanského umenia, Olympiáda SEM, Celoslovenské stretnutie mládeže, SEM-TEXT, Konferencia SEM.
Okrem týchto celoslovenských projektov sa rozbehla vo väčšej miere aj lokálna a regionálna práca vďaka silnému personálnemu a dobrovoľníckemu zázemiu. Z toho vyplynula potreba decentralizácie a inštitucionalizácie oblastných centier: Bratislava, Levice, Púchov, Dolný Kubín, Veľký Slavkov a Košice. V tomto období v SEM pracovalo 14 pracovníkov na plný úväzok a mali sme viac ako 3 000 členov.
Z redukcie grantových možností a úbytku podporovateľov vyplynula následne aj redukcia programov a celkovej ponuky organizácie. K tomuto sa pripojila zároveň aj generačná výmena pracovníkov a odchod kľúčových lídrov. Počet miestnych združení klesol na 46 a počet členov na 1 000.
Príchodom nových pracovníkov sa v tomto období opäť podarilo naštartovať činnosť vo väčšom meradle a to nielen celoslovensky, ale hlavne v regiónoch. Zastabilizovanie niektorých pracovných pozícií a hľadanie nových finančných možností umožnilo uskutočňovať nové pravidelné podujatia a aktivity. Vytvorili sa nové programy pre konfirmandov „konfivíkendovky“, začali sa pravidelné stretnutia vedúcich mládeží SVM, Semfest rozšíril svoju podobu a začalo sa s hosťovaním zahraničných dobrovoľníkov v rámci EDS. Stúpol počet dobrovoľníkov, spolupracovníkov ako aj miestnych združení či členov SEM.
V súčasnosti sa po čiastočnej výmene pracovníkov a ustálení finančných tokov SEM nachádza na medzníku, kedy treba uvažovať o jeho smerovaní do budúcna. Pokračujeme v projektoch, ktoré majú svoje pevné miesto v našich aktivitách (DVK, Semfest, Konferencia SEM, Helping Hand), rozbiehajú sa vo väčšej miere nové projekty (Konfivíkendovky, Stretnutia vedúcich mládeží) a naše misijné pole rozširujeme aj za hranice Slovenska (Misijné cesty – Bielorusko, Srbsko, Ázia, Afrika). Počet členov vo všetkých miestnych združeniach (viac ako 129) sa ustálil na počte cca. 4 463 členov.