Maľovanie veľkonočných perníčkov

Pozrite sa, ako veselo a krásne sme si spoločne vyzdobili veľkonočné perníčky.

Vo štvrtok 13. apríla, pred Veľkou nocou našich bieloruských a ukrajinských priateľov, sa v Medzinárodnom evanjelickom mládežníckom centre konala hodinka maľovania veľkonočných perníkov.


Dobrovoľníčka Anastasia z Bieloruska nás naučila niečo o histórii perníka. Vedeli ste, že prvé рísomné zmienky o medovníkoch s korením sa objavujú okolo roku 350 pred Kristom?

Už starovekí Egypťania a Rimania poznali dnešný perník. Prvýkrát v histórii sú medovníčky známe pod názvom „lebkuchen“ (dnes je to nemecký vianočný perník), ktorý v nám dnes známej podobe pôvodne vymysleli v Belgicku v meste Dinant.

Na Slovensku sa perníky začali vyrábať až koncom 14. storočia. Vznikli najmä vo veľkých mestách s výsadami – Bratislava, Bardejov, Prešov, Trnava, neskôr v Banskej Bystrici, Košiciach a Rožňave, pretože v čase vzniku medovnikárstva si sladkosti mohli dovoliť len bohatší.

Po zaujímavej prezentácii sa začal čas na maľovanie, umenie a kreativitu. Nielen deti, ale aj dospelí maľovali chutné a voňavé perníčky.

Výsledkom boli desiatky krásnych, farebných a nezvyčajných umeleckých diel. Radostní a spokojní účastníci stretnutia odchádzali domov veselí a s chutnými perníčkami v rukách.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.