SWAP – PÁRTY!

18. apríla 2023 sa naše partnerské centrum MEMC Ichthys zmenilo na skvelý príklad toho, ako sa dá byť ekologický a ako dať nový život veciam, ktoré už nepotrebujeme.

Okrem triedenia odpadu je dôležité snažiť sa ho nevytvárať. Swap je ekologický spôsob výmeny nevyužitého oblečenia za iný kúsok, ktorý budete nosiť.

Ženy a muži rôznych vekových kategórií si skúšali oblečenie, popíjali lahodnú kávu a navzájom si komentovali outfity. Ľudia radi priniesli dobré, ale už nepotrebné oblečenie. Na Swape sa objavili aj nové šaty s visačkami, ktoré zrejme dlho viseli v skrini, no nikto si ich nikdy neobliekol. To naznačuje, že nakupovanie by malo byť premyslené, nemali by sme podľahnúť pokušeniu kúpiť si oblečenie len kvôli lákavej reklame a potom ho nenosiť. Aký zmysel má takéto míňanie? Je potrebné vyhnúť sa impulzívnym nákupom. Jednoduchšie je zostavenie základného či kapsulového šatníka. Uvedomenie si a pochopenie toho, čo je dôležité, čo je naozaj potrebné, vám ušetrí peniaze a nervy 😊

Ako povedala dobrovoľníčka Anastasia, bolo pre ňu dôležité usporiadať takéto stretnutie:

— Bola to štvrtá Swap Párty v mojom živote. Každá z nich mala svoje vlastné charakteristiky. 18. apríla mala výmena, ktorá prebehla v mládežníckom centre, svoje zvláštnosti a pekné momenty. Boli sme vďační, že prišlo naozaj veľa ľudí. Deti dospelým neprekážali, skôr pridali radosť a smiech. Sami si zorganizovali detský kútik, zahrali sa a zabavili. To ma naozaj teší. Ženy si s radosťou skúšali oblečenie, predvádzali ho a usmievali sa. Bolo to zábavné a príjemné. Nemôžem to povedať s istotou, ale myslím si, že účastníci si vymenili veľa vecí. A to je skvelé. Zorganizovali sme užitočnú akciu a ukázali tak, že veľa vecí má šancu na opätovné využitie. Ešte nekončíme, zostaňte naladení, čoskoro zorganizujeme ďalší Swap!

Čo si o Swap Párty myslia účastníci stretnutia?

Kristína:

— Swap Párty sa mi veľmi páčila. Prvý raz som bola na niečom podobnom. Bolo to pre mňa veľmi dobré, že som mohla doniesť veci, ktoré som už nepotrebovala, ale ktoré sú stále použiteľné. Na stretnutí bola príjemná atmosféra, milý personál, skvelá káva a taktiež som rada stretla kamarátov, porozprávala sa s nimi a popri tom som si odniesla nové veci. Išla by som tam ešte raz. Ďakujem MEMC Ichthys, že zorganizovali také pekné podujatie. P.S. Mňa by veľmi zaujala aj burza starožitných vecí.

Vladena:

— Na Swap Párty som sa cítila naozaj dobre. Veľmi sa teším, že obľúbené kúsky môjho šatníka, ktoré už nemôžem nosiť ja, budú slúžiť iným ženám. Okrem toho, že som si vybrala aj pár vecí pre seba, ma teší čas strávený s ľuďmi, ktorí sú mi blízki, no zároveň som spoznala viacero zaujímavých ľudí z okolia. Vďaka za skvelý nápad, myslím, že priniesť takéto podujatie do priestoru MEMC Ichthys bolo obohacujúce aj pre samotné centrum, nielen pre verejnosť.

Luciа:

— Mne sa Swap Párty veľmi páčila. Našla som oblečenie pre seba a aj pre manžela Lukáša…Nemám žiadne výhrady. Bol to dobrý nápad.

Pozrite si, ako to na prvej Swap Párty v našom centre vyzeralo. Za video ďakujeme druhému dobrovoľníkovi z Bieloruska, Uladzimirovi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.