For Better Future. Aký bol ekologický deň v mládežníckom centre

V Medzinárodnom evanjelickom mládežníckom centre vo Veľkom Slavkove sa konal maratón eko podujatí For Better Future, ktorý viedla Anastasiya Bobrovskaya. 

Dobrovoľníčka sa všetkých pýtala, čo si myslia, že robia dobré pre planétu a jej budúcnosť. Je skvelé, že niekto kompostuje, niekto má vlastnú záhradku a niekto používa tuhý šampón. Chlapi a dievčatá chodia so svojou eko taškou do obchodov, triedia odpadky a dokonca majú nejaké opakovane použiteľné veci.

Potom Anastasiya porozprávala účastníkom o 5 princípoch života bez odpadu. Prezentácia v niektorých bodoch vyvolala zaujímavú diskusiu. Tu sú:

·         Odmietnite veci, ktoré nepotrebujete;

·         Obmedzte veci, ktoré skutočne potrebujete;

·         Znova použite to, čo ste už raz použili;

·         Recyklujte len to, čo nemôžete odmietnuť, zredukovať alebo opätovne použiť;

·         Skompostuj zvyšok svojho odpadu

Anastasiya tiež dala niekoľko rád:

·         Nekupujte syntetické oblečenie. Rozhodnite sa pre prírodné materiály ako je bavlna, hodváb, vlna, konope a ľan.

·         Uvarte radšej sypaný čaj. Kanadskí vedci zistili, že jedno plastové čajové vrecúško vylúhované v horúcej vode do nápoja vylúči miliardy mikro a nanoplastických častíc.

·         Znížte príjem živočíšnych produktov. V oceánoch a moriach je množstvo plastov, ktoré sa rozkladajú na mikroplasty, dostávajú sa do rýb spolu s ich potravou a potom do ľudského tela. V júli 2022 našli vedci mikroplasty v mlieku, hovädzom a bravčovom mäse.

Zdôraznila: 

„Ľudia nadmerne využívajú zdroje planéty a do roku 2030 budú potrebovať dve Zeme. Podľa odhadov ľudstvo ročne vyhodí viac ako 2 miliardy ton odpadu a do roku 2050 sa toto číslo zvýši takmer o 70 %. Hlavným problémom je, že len 13,5 % odpadu sa recykluje a 5,5 % sa kompostuje.“

Niektorým spôsobil ťažkosti kvíz, ktorý Anastasiya pripravila online, no vyhrali tri dievčatá, ktoré potom dostali darčeky.

Bolo zaujímavé plniť úlohy v triedení odpadkov a hádať, koľko rokov sa ten či onen odpad rozkladá.

Účastníci rozdelení do tímov nakoniec nakreslili eko-človeka a potom ho predstavili.

Na konci Anastasiya ukázala niekoľko serióznych a niekoľko roztomilých filmov o odpadkoch, znečistení, človeku a budúcnosti.

Starajte sa o seba a prírodu!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.