Zero waste — čo to vlastne je?

V stredu 31. mája sa na Spojenej škole Mierovej vo Svite konal Eco deň, na ktorom sa zúčastnila aj Anastasiya Bobrovskaya z Bieloruska, dobrovoľníčka, ktorá na Slovensko pricestovala vďaka projektu Európskeho zboru solidarity a Národného inštitútu vzdelávania a mládeže. Zastupuje Spoločenstvo evanjelickej mládeže a momentálne pracuje ako dobrovoľníčka v Medzinárodnom evanjelickom mládežníckom centre vo Veľkom Slavkove.

Anastasiya Bobrovskaya.

Anastasiya sa už 10 rokov snaží žiť ekologicky. Nepoužíva jednorazové predmety ako plienky, vložky, tampóny, príbory a riad, slamky či tašky. Zo svojich vlastných skúseností nám porozprávala o 5 princípoch života bez odpadu (zero waste), ktoré Bea Johnson vymyslela a sformulovala pred 15 rokmi. Zero waste — čo to vlastne je?

Ide o spôsob fungovania, pri ktorom dbáme na minimalizáciu tvorby odpadu. Snažíme sa menej plytvať a výrobky používať opakovane. Šetríme tým nielen našu planétu, ale aj peňaženky. Najdôležitejšie je vybudovať si zvyk, potom to už ide jednoducho. Podľa Anastasiye má domácnosť bez odpadu úžasné environmentálne, časové, ekonomické, zdravotné a osobné výhody. 

Žiaci Spojenej školy Mierovej vo Svite.

Prinášame Vám 5 základných pravidiel života bez odpadu:

1) Odmietnite to, čo nepotrebujete 

Je potrebné, aby sme sa naučili povedať nie a odmietali zbytočnosti, ktoré k bežnému životu nepotrebujeme. Napríklad jednorazové plastové výrobky ako igelitové tašky, plastové slamky, tégliky, fľaše, riad a podobne. Jednorazové výrobky treba po prvom použití vyhodiť, a presne tak to robí milióny ľudí na celom svete. 

2) Zredukujte všetko, čo potrebujete

Všetko čo sa Vám nepodarilo odmietnuť a nevyhnutne potrebujete, skúste aspoň zredukovať. Pravda je totiž taká, že veľkú časť vecí, ktoré vlastníme, vôbec nepoužívame. Vyhnime sa impulzívnym nákupom, pomôckou pre nás môže byť nakupovanie s nákupným zoznamom, ktorý šetrí čas aj peniaze.

3) Opätovne použite, čo sa dá 

Mnoho vecí je navrhnutých tak, aby vydržalo čo najkratšiu dobu. Preto je dobré, aby sme svoje nákupy nepraktizovali nárazovo, ale sústredili sa na kvalitné výrobky, ktoré majú dlhú životnosť a sú ľahko opraviteľné.

Predlžujte životnosť vecí. Je omnoho jednoduchšie vyhodiť pokazenú vec do koša, ako ju zaniesť k opravárovi alebo ju dokonca opraviť svojpomocne. Požičajte si. Vyhýbajte sa jednorazovým produktom a nahraďte ich trvácnejšou alternatívou. 

4) Recyklujte to, čo musíte použiť 

Papier tvorí až 13% komunálneho odpadu, pričom je veľmi dobre recyklovateľný. Sklo tvorí približne 10% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu, no recyklovať sa dá do nekonečna bez straty kvality a čistoty. Plasty sú ľahké, odolné, pružné a priam nezničiteľné – v prírode rozkladajú neuveriteľných 500 až 1000 rokov.

 5) Skompostujte zvyšok

Veľké množstvo odpadu, ktorý tvoríme je biologicky rozložiteľný odpad. Nepatrí na skládku, naopak, môžeme ho efektívne využiť. Kompostujte.

Ak sa človek naučí držať spomínaných zásad, je na správnej ceste byť zero waste. Nejde iba o šetrenie životného prostredia, hoci aj to samo o sebe je výbornou motiváciou. Poďakuje sa vám tiež vaša peňaženka a zdravie. 

Po prezentácii sa žiaci а žiačky 8. a 9. ročníka ZŠ rozdelili do tímov a nakreslili eko človeka tak, ako si ho predstavujú. Neskôr ho prezentovali, povedali, ako podľa nich vyzerá, ako sa oblieka, čo používa atď. Predstavy žiakov o eko človeku boli skutočne zaujímavé.

Žiaci nakreslili eko človeka.

Na konci stretnutia účastníčky a účastníci napísali na tabuľu, čo nové sa dozvedeli a poďakovali hosťom. Anastasia poznamenala, že je skvelé, že veľa detí má doma kompost, pijú nápoje z eko slamiek, triedia odpadky a chodia nakupovať so svojimi látkovými taškami a sieťovkami. Potešila ju informácia, že na Slovensku sa ľudia počas pandémie koronovírusu naučili pripraviť si vopred nákupné zoznamy. Tento zvyk mnohým zostal, a to je veľmi dobré.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.