Bieloruský večer na Semfeste

V piatok 7. júla sa na Semfeste uskutočnil bieloruský večer, ktorý mala na starosti dobrovoľníčka Anastasia a tiež Valera a Daria z Bieloruska, ktorí už 4 roky žijú na Slovensku. 

Dvojica predviedla národný bieloruský tanec, ktorý s nadšením tancovali všetci, ktorí na stretnutie prišli.

Po zábavnom a aktívnom tanci Anastasia hovorila o Bielorusku, odpovedala na množstvo otázok o jedle a kultúre.

Bielorusko je krajina s úžasnou prírodou a architektúrou. Bielorusko je známe svojimi lesmi a jazerami. Skladá sa to z viac ako 100 miest, 111 sídlisk mestského typu а viac ako 24 tisíc dedín.

Priemerná nadmorská výška je 160 m. Najvyšší bod hora Dzerzhinskaya, vysoká 345 m je najvyšším bodom v Bielorusku (do roku 1958 sa hora nazývala Svätá).

Bielorusko je skutočným jazerným regiónom. Je ich tu viac ako 10 tisíc. Asi 65 % rozlohy krajiny zaberajú lesy. Celkovo je to 20,8 tisíc riek. Ich dĺžka je asi 90,6 tisíc kilometrov.

Bielorusi si dodnes zachovali mnohé druhy a formy tradičnej kultúry, napr. ľudové remeslá, ktoré možno nájsť v mnohých múzeách, skanzenoch, agrostatkoch.

Relikviu Bielorusov Slutské pásy tkali iba muži. Iba muži nosili opasky a iba muži ich mohli uviazať majiteľom okolo pása. 

Čo to slovo znamená?

Potom Anastasia pripravila pre prítomných hru. Účastníci sa snažili uhádnuť, čo znamená bieloruské slovo, a tí najaktívnejší dostali na konci podujatia krásne pohľadnice z Bieloruska, ktoré láskavo poskytla Daria.

Po rozcvičke pre myseľ boli opäť aktívne tance. Bielorusi vedia spievať, tancovať a zabávať sa.

Foto: Kristína Kuzielová.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.