pusti si: https://www.youtube.com/watch?v=V1bFr2SWP1I Čítanie kníh patrí medzi moje obľúbené aktivity. V kombinácii s dobrou kávou/iným nápojom sa približuje k pôžitku. Či už ide o fikciu, ktorá ma vcucne do iného vesmíru/sveta/života a dotkne sa ma, vytrhne ma z komfortu, donúti zamyslieť, alebo non-fiction knihy, ktoré rozširujú obzory, inšpirujú, napomínajú, rada sa stratím medzi riadkami. Rada sa o knihách rozprávam, …
Dobrovoľníctvo v SEMe
SEM je jednou z akreditovaných organizácií v rámci projektu Európskeho zboru solidarity a v minulosti tiež Európskej dobrovoľníckej služby. V rámci týchto projektov dlhoročne hosťujeme v našej organizácii zahraničných dobrovoľníkov a taktiež vysielame mladých záujemcov zo Slovenska do zahraničia.
Okrem medzinárodného dobrovoľníctva v našej organizácii aktívne zapájame aj slovenských dobrovoľníkov, ktorí nám pomáhajú na lokálnej, regionálnej, ale aj celoslovenskej úrovni v rámci rôznych našich aktivít a projektov.
Aktuálne výzvy

ESC dobrovoľníctvo
Vysielanie
SEM je jednou z akreditovaných organizácií ESC na Slovensku, vďaka čomu môžeme každoročne vysielať mladých záujemcov na dobrovoľnícky projekt do zahraničia. Čas strávený v zahraničí umožňuje mladým ľudom načerpať novú inšpiráciu, skúsenosti, zlepšiť svoje jazykové schopnosti, talenty, ale často aj nájsť svoju cestu životom a službou. Dobrovoľníkov posielame do našich partnerských organizácií v Nemecku, Česku a Afrike, s ktorými dlhoročne spolupracujeme.
Hosťovanie
Zahraničných dobrovoľníkov v SEMe hosťujeme v Oblastných centrách Púchov a Dolný Kubín. Dobrovoľníci pomáhajú v rámci lokálnych dorastov a mládeží, na regionálnych podujatiach pre mládež, na detskej besiedke, pripravujú rôzne materiály a videá pre deti a mládež. Okrem toho pomáhajú na konverzačných hodinách či pri medzinárodných večeroch. Tiež sú aktívne zapojení do organizácie celoslovenských podujatí – Semfest, SEM Konferencia alebo SVM.
SK dobrovoľníctvo
Služba SEMu by nebola možná bez ochotných a nadšených slovenských dobrovoľníkov, ktorí majú ochotné srdcia a ruky do služby. V našej organizácii máme viac ako 400 dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú vo svojich spoločenstvách, na regionálnych kluboch, pri organizácii rôznych športových podujatí alebo na Semfeste, Konfivíkendovkách, či v oblasti mediálnej tvorby.
Zaujali ťa tieto informácie o dobrovoľníctve? Máš dar, s ktorým sa chceš podeliť a zároveň ho viac rozvíjať? Sleduj naše výzvy na sociálnych sieťach alebo nám napíš prostredníctvom kontaktného formulára alebo na sem@sem.sk a my sa ti určite ozveme.
Dobrovoľnícky blog
Z decembra
Posledný mesiac roku bol plný čakania a plný nečakaného. Čakania predovšetkým na sviatky, ktorých príchod hlásali vianočné stromčeky a dekorácie a cezmínové vence a hviezdy v oknách a svetielka žiariace teplým svetlom takmer na každom dome na Hasenberg Strasse. Čakania na (do)cestovanie domov a stetnutia s najbližšími. Avšak, musím uznať, že za posledné mesiace sme sa naučili plne využívať možnosti, ktoré nám …
O MTM, minulých presvedčeniach a súčasnom pohľade aj do budúcnosti
V 2. polovici februára sa konal dobrovoľnícky mid-term meeting (MTM), tréningový seminár pre dobrovoľníkov. Všetci sme sa stretli v komfortnom priestore zoomu a štyri dni si užívali nové Gesichty na ploche obrazoviek. Najskôr to bol čas okukávania a oťukávania sa navzájom. Postupne sa tieto kuk-sessions menili na zdieľanie zážitkov a skúseností. V istom zmysle bol tento meeting jednou z tých …
O MTM, minulých presvedčeniach a súčasnom pohľade aj do budúcnosti Čítajte viac »
Úniky z reality
Zavreté školy a škôlky priniesli veľa voľného času a tak som mohla dočítať a dopočúvať rozčítané knihy a načať ďalšie, pozrieť si filmy, o ktorých som si už tak veľmi dávno aj nedávno povedala: „To si niekedy pozriem,“ ale nebolo kedy, robiť kulinárske experimenty a počúvať podcasty aj hudbu, začať sa hýbať viac, než bolo zvykom, hľadať a nachádzať odpovede na …
O jednoduchom dobre, priamej úmere a Mutschelbrote
Prvé dva januárové týždne som strávila na Slovensku. Mala som trochu predĺžené vianočné prázdniny a tak som si veľmi vďačne vychutnávala domov s jeho chuťami, vôňami, farbami, a samoška, s najbližšími! Už to ale bolo trochu iné ako cez sviatky, už totiž nad nami viselo lúčenie. Sú to zvláštna vec, tie odchody. Človek sa na ne aj teší, aj …
O jednoduchom dobre, priamej úmere a Mutschelbrote Čítajte viac »
Zažili sme Krista v SEMe
Vďaka našim dobrovoľníckym programov mohlo už veľa mladých ľudí zo Slovenska i zo zahraničia okúsiť na vlastnej koži, čo to znamená byť dobrovoľníkom. Prečítajte si o ich dobrovoľníckej skúsenosti nižšie.
Prijatých dobrovoľníkov
Vyslaných dobrovoľníkov
Max Baburyn /OC SEM Orava-Liptov/
Volám sa Max a od októbra 2019 som dobrovoľník v Dolnom Kubíne v rámci programu Erazmus. Som z Bieloruska. Tam som dokončil univerzitu a pracoval som v súkromnej škole v mojom rodnom meste, Vitebsku, ako učiteľ nemeckého a anglického jazyka. Určitým spôsobom to bol vždy môj sen ― ísť do Európy a pomôcť s vytvorením niečoho. Vybral som si program Erasmus +, pretože som chcel byť prospešný v inej krajine a táto organizácia mi takúto príležitosť poskytla. Medzi moje časté úlohypatrí práca v miestnom klube, zvanom Garáž, pomoc v kancelárii a organizácia víkendových podujatí pre mládež v regióne. Svoje služby poskytujem aj ako učiteľ jazykov na konverzáciách. Každý deň sa učím nové veci (napríklad slovenčinu), ktoré mi pomáhajú lepšie zapadnúť do slovenskej spoločnosti. Dúfam, že moja prítomnosť tu prospeje obom stranám ― mne aj miestnej komunite.
Darya Neskorodyanaya /OC SEM Púchov/
Volám sa Dáša. Mám 25 rokov a prišla som spolu s manželom Valerim z Bieloruska. Pochádzam z mesta Brest, ktoré bolo mojím domovom od malička. Vyštudovala som sociálne štúdiá na univerzite v Minsku. V mojej krajine som svoje znalosti aj náležite využívala. Mám rada prácu s ľuďmi, a práve preto som veľmi vďačná, že môžem byť na Slovensku a pomáhať ako dobrovoľníčka v SEM-e. Tento rok žijeme s Valerim v Záriečí. Náš pobyt na Slovensku pozostáva z rôznych činností. Pomáhame ako dobrovoľníci v Púchove, zúčastňujeme sa stretnutí Royal Rangers a veľa iných vecí. Samozrejme, spolu s Valerim sa učíme aj slovenčinu. Čím lepšie ju vieme, tým viac ľudí nám rozumie a my môžeme mať viac kamarátov . Za ten krátky čas, čo sme tu, sme už mnoho vecí stihli, ale stále máme kopu plánov, napríklad otvoriť klub pre rusky hovoriacich ľudí, precestovať celé Slovensko či navštíviť Prahu, Budapešť. Tešíme sa čo tento rok ešte prinesie
.

Valera Neskorodyany /OC SEM Púchov/
Moje meno je Valera. Mám 24 rokov a pochádzam z mesta Brest v Bielorusku. Vyštudoval som právnictvo, avšak mojím veľkým snom je študovať réžiu. Prišiel som tiež ako súčasť programu Erasmus+, za čo som veľmi vďačný. V rámci tohto programu sa môžeme rozvíjať, ale aj pomôcť druhým rásť. Moja dobrovoľnícka služba sa sústredí v Púchove. Spolu s mojou manželkou Dášou, organizujeme v miestnej škole lekcie komunikácie v angličtine a ruštine. Zúčastňujeme sa stretnutí pre deti (víkendoviek), kde pre nich pripravujeme hry. Navštevujeme tiež DVK, ktoré je pre nás vynikajúcou príležitosťou lepšie porozumieť Biblii. Sme veľmi radi, že sme na Slovensku a môžeme prispieť k rozvoju SEM.
Luisa Pflaum /OC SEM Orava-Liptov/
Luisa má 19 rokov a pochádza z mestečka pri Stuttgarte na juhu Nemecka. Medzi jej koníčky patrí tanec (najmä balet), fotenie prírody, šitie a jednoducho čokoľvek, kde môže byť kreatívna. V rámci OC SEM Orava–Liptov pomáha s regionálnou prácou. Je aktívna na dorastoch, SOMoch, detskej besiedke, babincoch, konverzačných hodinách, či v klube Garáž. Luisa využíva svoje talenty aj na grafickú prácu a všetko kreatívne, čo sa vyskytne.

Malin Denker /OC SEM Orava-Liptov/
Malin má 19 rokov a pochádza zo západnej časti Nemecka. Presnejšie z malého mesta Bad Berleburg, ktoré je obklopené krásnou prírodou regiónu „Wittgenstein“. Vo voľnom čase rada športuje, najmä pláva, behá, chodí na horskú cyklistiku, ale rada si aj zahrá basketbal, či hádzanú. Okrem toho hrá na trúbku,rada trávi čas s kamarátmi, číta knihy a píše. V rámci OC SEM Orava-Liptov navštevuje dorasty, pomáha na detskej besiedke, na babincoch, SOMoch, pomáha s vyučovaním angličtiny a nemčiny.

Carolina má 19 rokov a pochádza z Nemecka, konkrétne z Berlína. Vo voľnom čase rada číta, spieva, hrá na gitaru a chodí na túry. Na Slovensku slúži v rámci OC SEM Púchov, kde navštevuje dorasty, zapája sa do Royal Rangers, pomáha s vyučovaním konverzačných hodín anglického a nemeckého jazyka na školách a je tiež zapojená do prípravy víkendoviek a inej služby v rámci OC.

Alina má 22 rokov a pochádza z Vitebska v Bielorusku. Medzi jej záľuby patrí cyklistika, čítanie, spoločenské tance a maľovanie. Alina v rámci OC SEM Púchov taktiež navštevuje miestne dorasty, pomáha s vyučovaním konverzácií na školách, je zapojená do prípravy víkendoviek a tiež inej služby v rámci OC SEM Púchov.

Jennifer pochádza z mesta Mundelsheim pri Stuttgarte. pV rámci OC SEM Liptov-Orava pomáha s regionálnou prácou v dorastoch a mládežiach, pomáha v klube Garáž v Dolnom Kubíne a zúčastňuje sa tiež viacerých celoslovenských projektov. Má rada hudbu, fotenie a zvieratá.

Anna pochádza z mesta Benenbüttel blízko Hamburgu. Už predtým bola na Slovensku a veľmi sa jej tu páčilo, preto sa rozhodla absolvovať práve tu u nás svoj EDS rok a slúžiť tak Pánu Bohu. V rámci OC SEM Púchov pomáha s rôznymi projektami, s prácou v mládežníckych skupinách v regióne a učí nemecké a anglické konverzácie na školách. Rada číta, stretáva priateľov, počúva hudbu a kreslí.

Leonie pochádza z mesta Pfullingen blízko Stuttgartu. Rozhodla sa dať si rok pauzu a stráviť ho v službe pre Pána Boha. K jej úlohám v rámci práce v OC SEM Púchov patrí učenie angličtiny a pomoc pri práci v dorastoch a mládežiach v regióne Púchov a tiež rôzne víkendovky a Helping Hand. Má rada hudbu a varenie, rada sa stretáva s priateľmi a cestuje.
Dievčatá píšu o svojej službe na Slovensku blog, ktorý nájdete TU.
Florian pochádza z mesta Darmstadt v Nemecku. Pred príchodom na Slovensko pomáhal s mládežníckou prácou. Na Slovensku pôsobil v rámci OC Orava-Liptov. Pracoval v klube Garáž, vyučoval nemčinu a tiež pomáhal s prácou v regióne. Florian má veľmi rád šport najmä tenis, volejbal a beh.
Adrian pochádza z mesta Weingarten v Nemecku. Doma sa zapájal do miestnej práce s mládežou. Na Slovensku pôsobil v rámci OC Orava-Liptov. Pomáhal v klube Garáž, vyučoval Nemčinu a zapájal sa do práce v regióne. Adrian má veľmi rád šport a rýchlosť.
Chlapci zaznamenávali svoje zážitky zo Slovenska vo svojom blogu, ktorý nájdete TU.
Viktória pochádza z mesta Brest v Bielorusku. Pred príchodom na Slovensko pracovala ako školská psychologička a lektorka v škole pre pracovníkov s mládežou v rámci YMCA Brest. Na Slovensku pôsobila v rámci OC Púchov. Zaujímavosť o nej? Hovorí po Rusky, Bielorusky, Poľsky a Anglicky. Okrem toho veľmi rada číta knihy.

Katrin pochádza z mesta Gütersloh v Nemecku. Doma pomáhala v miestnej YMCe, kde pracovala s konfirmandmi a deťmi. Na Slovensku pracovala v rámci OC Púchov. Zapájala sa najmä v práci s mládežou v Lazoch a vyučovala nemečinu na školách. Zaujímavosť o Katrin? Miluje nákupy v second handoch.

Nils pochádza z okolia Hamburgu v Nemecku. V Nemecku pracoval so skautmi a v tejto službe pokračoval aj na Slovensku v rámci Royal rangers. Pracoval v rámci OC Púchov a špeciálne s mládežou v Záriečí. Nils rád číta knihy, chodí po horách a hrá volejbal.
Jacob pochádza z mesta Quilcene v štáte Wahington v USA. Doma v USA pomáhal v chlapčenských skautských táboroch a bol dobrovoľným hasičom. Na Slovensku pracoval v rámci OC Púchov, kde pomáhal s mládežníckou prácou v Púchove a vyučovaním angličtiny na školách. Jacob rád šoféruje, rybárči, zbiera huby a najmä slúži tam, kde ho Boh povoláva.

V tomto roku sa nám tiež podarilo v rámci EDS vyslať tri dievčatá do zahraničia. Dve z nich Janka Diežková z Dolného Kubína (vpravo) a Evka Janotová z Krupiny (vľavo) boli v Nemecku. Danica Fojtíková z Lazov pod Makytou (v strede) trávila svoj dobrovoľnícky rok v Českej diakonii.
Janka a Evka:
„Sme 3 dni v meste Lüneburg a 2 dni v Kovahli, kde aj bývame. Náš týždeň je dosť pestrý. V Lüneburgu naša služba pozostáva z pomoci na mládeži a doraste, skautingu, destskej besiedky a rozvíjajúcej sa služby prostitútkam. Chceli by sme tiež slúžiť utečencom. V Kovahli zatiaľ pripravujeme tvorivé dielne pre hendikepované ženy a vypomáhame na službách Božích. Okrem toho sa učíme nemčinu, čítame knihy, Janka hrá na gitare a jazdí na koni a Evka hráva futbal a chodí behať.“
Danica:
„Pomáham v nízkoprahovom centre ON LINE Karviná. V tomto zariadení Sliezskej diakonie pracujem v dvoch službách. Prvá je klub, ktorý je určený dospievajúcej mládeži od 14 do 22 rokov. Je tu vytvorený bezpečný priestor, kde môže každý hovoriť o svojich skúsenostiach, problémoch a otázkach. Najčastejšie sa témy týkajú drog, vzťahov, konfliktov so zákonom, školou, sebou samým, útekov z domu a iných.
Moja druhá služba je terén (,,streetwork“), ktorá je určená vekovej kategórii 5-26. Obsahuje oslovovanie ohrozenej skupiny a jednotlivcov na miestach, ktoré sú im blízke, tzn. sídliská, parky, uličky, ubytovne a následné poskytnutie informácií a pomoci. Viac na: www.onlinekarvina.cz“
Kristína Liashchova
/OC SEM Púchov/
Kristínka slúžila počas svojho dobrovoľníckeho roka v rámci OC SEM Púchov, ale bola zapojená aj do organizácie celoslovenských projektov. V rámci svojich možností sa snažila navštíviť čo najviac oblastí Slovenska, kde mohla slúžiť, čerpať nové nápady ale aj prezentovať obraz toho, ako vyzerá život kresťanov a služba v Bielorusku.
Kristínka sa vrátila späť do rodného Bieloruska, kde spolu so svojim partnerom Tomášom budú žiť a slúžiť v regióne, z ktorého Kristínka pochádza – Vitebsk.


Chris a Ben trávili svoj dobrovoľnícky rok v OC Liptov-Orava, konkrétne v Dolnom Kubíne, kde najväčšia časť ich služby pozostávala z rozličných prác v rámci misijného klubu Gará


Prvýkrát sa nám podarilo vyslať aj dobrovoľníka zo Slovenska na EDS do Nemecka. Barča pochádza z Púchova a strávila svoj dobrovoľnícky rok v EJR – evangelisches Jugendwerk Bezirk Reutlingen.
V roku 2013/2014 sme prvý raz hosťovali 4 dobrovoľníkov v dvoch oblastných centrách. V OC SEM Púchov to už bol druhý ročník EDS, ale pre OC SEM Liptov-Orava to bola premiéra.


Mona Köhler – vľavo,
Lena Bleher – vpravo
/OC SEM Púchov/
Prvýkrát sme sa odhodlali rozbehnúť EDS ako hosťujúca organizácia a prijali sme do OC SEM Púchov dve veľmi sympatické dievčatá z Nemecka. Ich služba bola výrazným prínosom pre našu prácu, čo nás utvrdilo v tom, aby sme v hosťovaní dobrovoľníkov na Slovensku pokračovali.
Naši partneri







