Work Camp v Mládežníckom Centre

Od 14. do 21. mája 2023 sa v Medzinárodnom Evanjelickom Mládežníckom Centrе uskutočnila akcia s názvom „Work Camp“.

11 mladých mužov a 3 vedúci z organizácie CVJM Holzgerlingen z Nemecka prišli do MEMC Ichthys, aby pomohli s obnovou detského ihriska, kde bolo potrebné osadiť nové drevené palisády a opraviť viaceré časti ihriska. Okrem toho sa nám podarilo zrenovovať plot a vstupnú bránu. Oprava vyšla na viac ako 4000€-

Napriek zlým poveternostným podmienkam a dažďu pracovali naozaj veľa. Napriek tomu mohli ísť  do Tatier a cez víkend aktívne pomáhali aj pri organizácii konfivíkendovky pre viac ako 70 mladých ľudí.

Spolu so slovenskými hosťami v MEMC Ichthys, dobrovoľníkmi z Bieloruska a účastníkmi Work Campu z Nemecka sme zažili medzinárodné večery, kde sme sa mohli dozvedieť nielen o práci v organizácii CVJM Holzgerlingen či niečo málo o Slovensku, ale aj o živote v Bielorusku, o ich kultúre, hudbe, tradíciách či jedle. Za prípravu bieloruského večera ďakujeme našim dobrovoľníkom Anastasii a Uladzimirovi.

Janka Kovalčíková, zamestnankyňa centra, ktorá hovorí výborne po nemecky, porozprávala o svojich dojmoch z tábora:

„V nedeľu 14.5. podvečer k nám do MEMC ICHTHYS do Veľkého Slavkova dorazili posily z Nemecka – 14 mladých mužov plných nadšenia a ochoty pracovať a pomôcť nám opraviť detské ihrisko, ktoré už nezodpovedalo bezpečnostným predpisom. Podarilo sa im to za necelý týždeň, a to aj napriek nepriaznivému počasiu. Ani dážď a chlad ich neodradili – všetci vytrvalo pracovali pod vedením nášho architekta Juraja a ukázali svoje remeselnícke zručnosti. Hneď od začiatku nám bolo jasné, že títo mladí 18 až 20-roční chalani naozaj vedia ako pracovať s pílou, hoblíkom, brúskou, čakanmi aj vŕtačkami. Popri výkopových prácach, vození štrku, natieraní drevených palisád, ich osadzovaní a montovaní, stihli dokonca aj vymeniť časť dreveného plota a vyrobiť novú bránu pri našom mládežníckom centre.“

Janka dodáva, že аj vstupnej bráničke vdýchli nový život a celkovo priniesli medzi nás veľa mladíckej energie a entuziazmu. Bola to radosť s nimi spolupracovať a vytvoriť tak niečo prospešné pre iných:

„Našim zahraničným priateľom sa podarilo vidieť trochu aj Tatry a užiť si veľmi dobrý čas na turistike za každého počasia. Celý týždeň sme strávili spoločne v príjemnej priateľskej atmosfére, za čo sme nesmierne vďační. Ďakujeme pracovníkom EJW a Jungenschaft Holzgerlingen za prácu, ktorú už roky s mladými robia. Toto ovocie je vidieť a my sme boli veľmi požehnaní.“

Vďaka patrí aj kolegovi Danielovi a dobrovoľníkovi Uladzimirovi, ktorí už týždne pred príchodom nemeckých priateľov usilovne pracovali na tom, aby bolo všetko pripravené na ich prácu.

Pozrite sa na 10 vecí, ktoré sa Janka počas tohoto týždňa naučila: 

1. Aj dnešná mládež vie ešte manuálne pracovať. 

2. Neexistuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie. 

3. Tímová spolupráca je krásna a ani jazyková bariéra nezabráni dokončiť dobré dielo.

4. Hudba pozdvihuje ducha a je skvelé môcť si vyberať z rôznych žánrov. 

5. Niet nad dobré jedlo po ťažkej práci. 

6. Je skvelé môcť ísť s priateľmi do hôr či na prechádzku mestom. No v nepriaznivom počasí a nepohode človek lepšie spozná toho druhého i seba samého. 

7. Vek je len číslo, ktoré nás často zbytočne obmedzuje. 

8. Za každým vydareným projektom hľadaj kvalitnú prípravu a schopného vedúceho. 

9. Spolu za jedným stolom všetko chutí lepšie. 

10. V každom z nás je hlboko kus dieťaťa, ktoré potrebuje objať, zabaviť sa, vypočuť, poradiť.

Pozrite sa, aké to bolo:

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.