2014

Po stopách Martina Luthera (11. – 15. september 2014)


luther-1-150x150Martin Luther bol nemecký teológ, kazateľ a reformátor, autor množstva duchovných, politických, pedagogických spisov, cirkevných piesní a prekladov. Obdobie Martina Luthera (od r. 1517) je dôležitou časťou histórie našej Evanjelickej cirkvi a.v., a tak sme sa rozhodli, že sa vydáme do Nemecka po stopách Martina Luthera. Naša cesta sa začala vo štvrtok 11.9. poobede. 23-členná posádka nasadla do áut a hor sa za poznávaním.

Cesta trvala dlho, ale nakoniec sme dorazili do cieľa, Almenhauluther-2-150x150senu, kde sme sa ubytovali a zaľahli spať. Ráno sa začalo naše spoznávanie Lutherovho života. Pozreli sme si film „Luther“, brat farár Mirko Eštok nám tiež niečo povedal z Lutherovho života a diskutovali sme. Pozrieť si prierez Lutherovým životom bolo veľmi dobrým a motivujúcim začiatkom. A potom šup do terénu. =) Pršalo, ale to nás neodradilo. Začali sme pri Luthresteine. kde Luthera takmer trafil blesk a sľúbil, že sa stane mníchom. Tam to pre Luthera všetko začalo… My sme pokračovali do Erfurtu.

luther-3-150x150Navštívili sme kostoly, kde Luther slúžil svoje prvé omše. V Erfurte sme mali aj mladého sprievodcu, ktorý nás povodil po meste. Večer sme mali dohodnuté stretnutie v Muhlhausene s miestnym mládežníckym pracovníkom. Bolo zaujímavé vidieť 700-ročný kostol prispôsobený dnešným mladým. Rozprával nám o všetkých aktivitách, ktoré pre mladých robia. Inšpirujúce!

Sobota bola na program opäť bohatá. Prehliadka po Wartburluther-4-150x150gu, kde sa Luther v ťažkých  časoch skrýval a preložil Bibliu do nemčiny. Poobede sme navštívili Eisenach – kláštor, kde Luther žil. Program bol síce plný, ale stíhali sme mať aj spoločenstvo pri Božom slove, chválach a na modlitbách. Témy mal pripravené Mirko Eštok. Aj po tomto všetkom nám ešte zostala energia a šli sme na motokáry. Nedeľu sme začali Službami Božímy v dedinke Kloster Volkenroda. Poobedie sme mali voľnejšie. Časť z nás šla na prechádzku v korunách stromov, a tí, ktorí majú strach z výšok a viac energie, šli do lanového parku. Celý poznávací výlet sme ukončili v pondelok zdieľaním sa o tom, čo nám tento výlet dal.

http://adkbrothersltd.com/product/jacquart-brut-rose-nv-champagne/?add-to-cart=1383 Misijná cesta do Srbska (20.-26. júl  2014)

Jedno dánske príslovie tvrdí, že cesta do priateľovho domu nie je nikdy dlhá. V Srbsku, kde sme smerovali, sme si rýchlo našli priateľov, ale toto príslovie pre nás neplatilo: cesta tam bola dlhá – predlhá.srbsko-1-300x199 Aspoň sme si ju spríjemnili kúpaním sa na Balatone a potom „hajde“ späť do Toyoty, kde sme sa tlačili ôsmi SEM-ácki dobrovoľníci, pripravení slúžiť našim srbským priateľom. Miroslav Mudrák, Martin Sochor, Peter Bednárik a Daniel Tvarožek ako mužskí zástupcovia a Iveta Hudecová, Noemi Vařáková, Zuzka a Beáta Bednáriková za nežnejšie pohlavie sme sa vybrali na 14-hodinovú cestu do Lugu, prvej slovenskej dedinky v srbskej Vojvodine, ktorú sme navštívili. Po hodinovom programe, kde sme sa s deckami zoznamovali, hrali, povedali pár svedectiev a zamyslenie, nasledoval turnaj vo vodnom futbale, skákanie v nafukovacom hrade, hranie Weykickov alebo spoločenských hier.
Takto sme navštívili 5 cirkevných zborov (Lug, Erdevik, Bolovce, Stará Pazova, Slanské Vinohrady) a poslúžili im obdobným programom. Občas nám popršalo, niektoré veci sa pokazili, prišli nejaké zlomeniny, hlavne chlapci sa narobili pri spratávaní, ale to všetko nám vynahradila neuveriteľná srbská pohostinnosť, vďaka ktorej si každý domov odniesol nejaké to kilečko naviac. Videli sme aj Belehrad, hlavné mesto Srbska, ktoré nás okúzlilo. A tak sme si plní zážitkov povedali „Vďaka Bohu“ a hajde späť na Slovensko!

Osobne som videla veľký zmysel v stretnutiach s deckami a veľmi ma srbsko-2-300x199to bavilo. Pri týchto našich návštevách v cirkevných zboroch sme sa oboznámili s ich situá-ciou v Srbsku. Veľa detí zo slovenských rodín sa učí už len po srbsky, slovenčina z väčších miest mizne, prípadne sa srbskí Slováci sťahujú na Slovensko a tak je v zboroch stále menej ľudí. Pri týchto rozhovoroch som si uvedomila, že by sme mali našich Slovákov v Srbsku podporovať a neotáčať sa im chrbtom. Pomocnú ruku sme cirkevným zborom ochotní podať znovu a opäť, pretože krajina takých bezprostredne priateľských a otvorených ľudí nás chytila za srdce. Vďaka Pánu Bohu za tento čas a krajinu, a zahrňujeme ich do našich prosieb.
(Bea)

follow site English Bible Camp Púchov 2014 (14.- 18.  júl  2014)

Sme vďační Pánu Bohu, že sme ako SEM v spolupráci so Slovenských evanjelizačným strediskom mohli zorganizovať bible-camp-1-300x168Anglický biblický tábor v Púchove už po štvrtý krát. Tento rok k nám zavítal tím 14 Američanov z rôznych kútov Spojených štátov – od horúceho Texasu až po zasneženú Minnesotu. Každý z týchto našich priateľov bol odhodlaný slúžiť Pánu Bohu a už sa veľmi tešil na deti. A podľa účasti veríme, že aj deti sa tešili – tábora sa zúčastnilo 64 detí, teda oveľa viac ako minulý rok.

Týždeň plný dobrodružstiev začal v sobotu večer, keď sme vyzdvihli americký tím z vlaku. V nedeľu na bohoslužbách nám Phil, jeden z vedúcich skupiny, poslúžil kázňou a takisto sa naši americkí priatelia predstavili a pozvali rodičov na tábor. Mali sme spoločný obed a potom sme sa vybrali na prehliadku mesta, ktorú viedol brat farár Rišiaň. Nasledovala príprava tried na Gorazdovej škole, kde sa bible-camp-2-300x225tábor odohrával a potom sme sa už len tešili na celý týždeň. Ten bol plný smiechu, zábavy, ale aj zamýšľania sa nad životom apoštola Pavla. Deti si precvičili angličtinu pri tvorivých dielňach, športoch, spievaní, rôznych scénkach a hlavne rozhovoroch s Američanmi.

Vo štvrtok sa v areáli farského domu odohrala už tradičná grilovačka, kde sa stretli aj rodičia s „učiteľmi“ ich detí. V piatok vyvrcholila nielen zábava, ale minul sa aj čas tábora, a tak sme sa museli rozlúčiť. Vďaka patrí Pánu Bohu a všetkým, ktorí pri tábore pomohli.
(Bea)

Volkenroda (19.-22. jún 2014)

V rámci „trojpartnerstva cirkví“ máme v Nemecku 2 partnerov.volkenroda-300x198 V Durínsku organizujú každý druhý rok festival (niečo na spôsob nášho Semfestu). Boli sme tam pred 2 rokmi. Tento rok sme boli pozvaní, aby sme prišli zas. Pri rozmýšľaní o tom, či áno, alebo nie, sme sa rozhodli, že pôjdeme, ale chceme sa zapojiť do programu, aby sme mohli zvestovať Pána Ježiša. Navrhli sme viaceré možnosti a nakoniec sme mali príležitosť poslúžiť koncertom kapely Ignore, seminárom, workshopom o živote s Bohom a HH atrakciami.

see Konferencia pracovníkov s mládežou (7.-10. január 2014)

konferencia-pracovnikov-s-mladezou-300x223Zúčastnili sme sa (Pali B., Vladko M., Joško Š., Mirko M.) partnerskej návštevy v Nemecku v Evangelische Kirche Mittendeutschlands (EKM). Z celej konferencie sme si odniesli výzvu k tomu, aby sa Pán Ježiš nikdy nestratil z toho, čo robíme ako aj z našich osobných životov. Lebo ak sa tak stane, dôsledky sú katastrofálne a nemáme čo ľuďom „ponúknuť“, lebo sami nič nemáme.